ویدیو رشید خان قطعه محلی ایران Reviewed by Momizat on . قطعه محلی رشید خان تنظیم لیلی افشار توضیحات: این تنظیم در قسمتهای مختلفی توسط نوازنده دستخوش تغییرات شده است و یک مقدمه به آن اضافه گشته است. دانلود مستقیم - کل قطعه محلی رشید خان تنظیم لیلی افشار توضیحات: این تنظیم در قسمتهای مختلفی توسط نوازنده دستخوش تغییرات شده است و یک مقدمه به آن اضافه گشته است. دانلود مستقیم - کل Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » ویدیو کنسرت و غیره » ویدیو رشید خان قطعه محلی ایران

ویدیو رشید خان قطعه محلی ایران

قطعه محلی رشید خان

تنظیم لیلی افشار

توضیحات: این تنظیم در قسمتهای مختلفی توسط نوازنده دستخوش تغییرات شده است و یک مقدمه به آن اضافه گشته است.

دانلود مستقیم – کلیک کنید

مشاهده در آپارات – کلیک کنید

نوشته اي در مورد رشيدخان (امير حسين خان) سردار كل قوچان

 

حكومت35 ساله ( از سال 1237 تا 1272 شمسي ) ميررشيدخان به مركزيت قوچان موجب شده بود كه قزاقها و تركمانان از دست‌اندازي به حوزه خراسان صرفنظر كنند و آرامش در منطقه شمال خراسان حكم‌فرما باشد. بر اثر قراردادهاي ننگيني كه در حكومت قاجاريه بسته شد، شهرهاي زيادي از پيكره منطقه شمال شرق ايران جدا و به روسيه واگذار گرديد.

قرارداد آخال نيز از همان ننگين‌نامه‌ها بود كه ناصرالدين شاه به مردم ايران تحميل كرد. شهرهاي كُردنشين فيروزه و باقر را كه هم‌ اكنون نيز در تركمنستان درخشش خاصي دارند، در كنار قرارداد آخال، مي‌بايستي به روسيه تحويل مي شدند. چندين بار از طرف حكومت مركزي ايران به حكومت محلي مير رشيدخان شجاع‌الدوله دستور حركت به سوي تركمنستان و تحويل فيروزه داده شده بود. اما رشيدخان هر بار به بهانه‌هاي مختلف زير اين بار نرفته بود و نمي خواست كه قسمتي از سرزمين و مسكن كُردهاي شمال خراسان را تجزيه و به بيگانگان بسپارد.

اما بالاخره ناصرالدين‌شاه فرستاده مخصوص خود (محمد صادق خان امين نظام) را از مركز اعزام داشت و مؤكداً به مير رشيدخان شجاع‌الدوله دستور داد كه فيروزه را تحويل دهند. چون شهر فيروزه در حوزه حكومت محلي رشيدخان شجاع‌الدودله قرار داشت اين بار ايشان به ناچار و با چشماني اشك آلود عازم محل گرديد، و به نزديكان خود گفت كه دعا كنيد اين مأموريت ننگين به انجام نرسد، چون واگذاري قسمتي از سرزمينم با دست خودم به ديگران واقعأ يك ننگ تاريخي و بسيار دردناك است.

بهرحال كاروان رشيدخان از شهر قوچان به سوي فاروج راه مي‌افتد. تا آنجا را با كالسكه رفتند و بعد از فاروج، مير رشيدخان هوس اسب‌سواري مي‌كند و از كالسكه پايين مي‌شود و به اسب سياهرنگي، كه چندي پيش از دربار حكومت مركزي برايش فرستاده بودند، سوار مي‌شود. چون امير رشيدخان با وجود كهولت سن اسب سوار ماهري بوده است، ديگران هم به تبعيت او از كالسكه‌ها پياده مي‌شوند و با اسب بسوي شهر فيروزه حركت مي‌كنند. هنوز مسافتي كوتاه از فاروج دور نشده بودند (نزديك به روستاي برزل آباد) كه اسب امير حسين‌خان و فرستاده شاه كه در يك رديف حركت مي‌كردند، با هم گلاويز مي‌شوند. اسب امير رو به پشت برمي‌گردد و امير پايش در ركاب گير مي كند و در زير اسب مي‌ماند. با اينكه دكتر از روسيه مي‌آورند و دكتر مخصوص خود او هم حضور داشته، معالجات مؤثر واقع نمي‌شوند و روز ديگر در سن حدودأ هشتاد سالگي به ديار باقي مي‌شتابد (يعني در روز دوم سفرش وفات يافت؛ امروز دو روزه للــو، فردا سه روزه لو … رشــيد نيومد للــو، دلــم مـــي سوزه لو، …). همراهان و مردم كه مطلع شده بودند، بسيار ناراحت و غمگين مي‌شوند و جنازه را با روپوش سياه در كالسكه‌اي قرار مي‌دهند و اين بار همان اسب سياه حامل جنازه مي‌گردد.

بعد از اين سردار عيوض خان جلالي در ناحيه نوار مرزي شهر فيروزه بر عليه حكومت مركزي و اين قرارداد ننگين قيام كرد.

فوت اميرحسين‌خان شجاع‌الدوله (مير رشيدخان) در روز يكشنبه 30 مهرماه 1272 شمسي مي باشد، و جنازه ايشان طي تشريفات خاصي به مشهد منتقل و در بارگاه امام رضا(ع) در مقبره خانوادگي زعفرانلو در كنار برادر و نياكانش دفن مي شود.

در روز جمعه  26  آبان  1272 شمسي ( 17  نوامبر 1893 ميلادي ) نيز زلزله قوچان به وقوع مي‌پيوندد، همه شهر زير و زبر مي شود و عده زيادي در زير آوار مي‌مانند و از بين مي‌روند. فاصله فوت مير رشيدخان تا وقوع زلزله فقط 27 روز بوده است. بدين ترتيب دو حادثه نزديك به هم سوگواري و مرثيه‌هايي مرتبط را بوجود آورده است.

كُرمانج هاي خراسان (بالاخص با همكاري اسمر خانم همسر مير رشيدخان)، شعر « واي واي رشيدخان» را براي مرگ مير رشيدخان درست كردند و در مراسم سوگواري و تدفين ايشان اجرا كردند، در زلزله قوچان كه ضايعه اي بسيار دردناك و پر سوز بود مردم آن را در سوگ عزيزان از دست رفته خويش نيز اجرا كردند، تا از اين طريق هم غم و درد خود را تسكين دهند و هم روح رفتگان خود را متعالي كنند.

 رشيدخان لقبي بود كه مردم كُرمانج به مير حسين خان داده بودند . در واقع تمامي شعر و موسيقي اوليه ” واي واي رشيدخان ” به زبان كُرمانجي و نشان‌دهنده حالات تألم و تأثر مردم محل از فوت اميرحسين خان و بعد هم حادثه زلزله ناگوار قوچان بوده است، اگرچه امروزه اجراي آن به مرور زمان در رديف‌ موسيقي شاد قرار گرفته است!!

همانطور كه بيان شد شعر ” واي واي رشيدخان ” براي اولين بار براي مراسم سوگواري و مرثيه خواني شجاع‌الدوله  درست شد و به زبان كُردي بود و سپس در حادثهء زلزله قوچان نيز اجرا شد، بعدأ هموطنان عزيز فارس مركزنشين بواسطه هژموني زبان فارسي آن را به فارسي در آوردند، و آهنگ را از حالت و مايه اصلي خود خارج كردند. البته كُردها در محل كم و بيش كُرمانجي آن را مي خواندند، كما اينكه حتي در مراسم سوگواري سردار سيد رشيد (كه اتفاقأ تشابه اسمي با رشيدخان شجاع الدوله نيز داشت) در سال 1332 شمسي آن را هم به فارسي و هم به كُرمانجي اجرا كردند.

( سيد رشيد نيز يكي از سرداران قهرمان كُرمانج بود كه در سال 1320 شمسي كه با رفتن رضا شاه فضايي براي فعاليت آزاديخواهان پديد آمده بود كه براي حقوق كُرمانج ها به دادخواهي برعليه حكومت مركزي قيام كرد و در اين راه جان خويش را نيز فداي مردم خود نمود). 

اميدوارم كه بخشي‌هاي عزيز و ديگر هنرمندان گرانقدر كُرمانج شمال خراسان بتوانند اين يادگار تاريخي مراسم سوگواري كُرمانج هاي خراسان را به زبان كُرمانجي و با پوشش محلي كُرمانجي اجرا كنند و آن را به اصل و مايه تاريخي خود برگردانند. در حماسه‌هاي ملي غرورآميز كُرمانجي و همچنين در مراسم سوگواري عزيزان خويش اجرا كنند و بدينسان هم فرهنگ غني كُردي را مزين و تداوم دهند، و هم به رفتگان خود ارج نهند، و روح آنان را با اين آهنگ تاريخي سوزش و سازش در هجران، شادمان و متعالي كنند.

امروز دو روزه للو فردا سه روزه لو

رشيد نيومد للو دلم مي‌سوزه لو

واي واي رشيدخان سردار كل قوچان

رفتي نگفتي للو يك ياري دارم لو

در شهر غربت للو دلداري دارم لو

واي واي رشيدخان سردار كل قوچان

رشيد نيومد للو دلم مي‌سوزه لو

واي واي رشيدخان سردار كل قوچان

اسب شاه بي‌صاحب ماند و ما داغدار شديم واي

دشمن را شاد و ما را خوار و زار كرد واي

قوچان را بي‌صاحب ما را خاكسار كرد واي

واي واي با تو هستم رشيدخان سردار كل قوچان

امروز دو روزه للو فردا سه روزه لو

قوچان خرابه للو مشهد آباده لو

هاي هاي با تو هستم رشيدخان سردار كل قوچان

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا